2016. október 29., szombat

Mindennap az Ige fényében-A NYELV MEGSZELÍDÍTETT


A mai napon olvasandó igeszakasz: Jak 3,1-12
Testvéreim, ne legyetek sokan tanítók, hiszen tudjátok, hogy súlyosabb ítéletben lesz részünk. Mert sokat vétkezünk mindnyájan: de ha valaki beszédében nem vétkezik, az tökéletes ember, meg tudja fékezni az egész testét. Ha a lovak szájába zablát vetünk, hogy engedelmeskedjenek nekünk, egész testüket irányíthatjuk. 4Íme, a hajókat, bármilyen nagyok, és bármilyen erős szelek hajtják is őket, egy egész kis kormányrúddal oda lehet irányítani, ahova a kormányos akarja.Ugyanígy a nyelv is milyen kicsi testrész, mégis nagy dolgokkal kérkedik. Íme, egy parányi tűz milyen nagy erdőt felgyújthat: a nyelv is tűz, a gonoszság egész világa. Olyan a nyelv tagjaink között, hogy egész testünket beszennyezi, és lángba borítja egész életünket, miközben maga is lángba borul a gyehenna tüzétől. Mindenfajta vadállat és madár, csúszómászó és tengeri állat megszelídíthető: meg is szelídíti az ember; a nyelvet azonban az emberek közül senki sem tudja megszelídíteni, fékezhetetlenül gonosz az, telve halálos méreggel.Ezzel áldjuk az Urat és Atyát, és ezzel átkozzuk az Isten hasonlatosságára teremtett embereket: 10 ugyanabból a szájból jön ki az áldás és az átok. Testvéreim, nem kellene ennek így lennie. 11 Vajon a forrás ugyanabból a nyílásból árasztja-e az édes és a keserű vizet? 12 Avagy teremhet-e, testvéreim, a füge olajbogyót, és a szőlő fügét? Sós forrás sem adhat édes vizet! 



"Ne tanúskodj hamisan felebarátod ellen!"
(2Móz 20,16)


Árthatunk felebarátunknak, mint emberi személyiségnek. Ezért szólt Isten így: "Ne ölj!" Árthatunk egy férfinak vagy nőnek, mint szexuális személyiségnek. Ezért ezt mondta Isten: "Ne paráználkodj!" Árthatunk neki a javak és a szolgáltatások forgalma területén. Ezért Isten így szólt: "Ne lopj!" De árthatunk egy férfinak vagy nőnek a beszédünkkel is. Ezért ezt mondta Isten: "Ne tanúskodj hamisan felebarátod ellen!"
A parancsolat közvetlen módon a bírósági tárgyalóteremmel van összefüggésben. A tanút megkérdezik: "Látta, hogy a férfi ellopta a gyémántokat? Igen vagy nem? Most hát a tanúnak az igazat kell mondania, és csakis az igazat, mert a vádlottat kivégezhetik a tanú beszéde miatt.
Ez a parancsolat általánosságban megtiltja a hazugság és a rágalmazás minden formáját, megparancsolja nekünk, hogy szeressük az igazságot, és az igazságot szeretetben szóljuk.
A kimondott szó megbízhatósága a társadalom cementje. Amikor azonban az "igen" valószínűleg azt jelenti, hogy "nem", és a "nem tudom" azt jelenti, hogy "nem vagyok hajlandó megmondani neked", akkor a hitelképesség és a bizalom elveszett, és a társadalom többé nem maradhat fenn.
A mi világias gondolkodású társadalmunk szüntelenül a teljes összeomlás szélén áll, és nem lepődnénk meg, ha az összeomlás végül is bekövetkezne. A szavahihetőség annyira ritkává válik, hogy amikor az ember igazat mond, alig hiszi el neki valaki.
A Biblia az ördögöt a hazugság atyjának nevezi. És manapság bizonyára sok gyermeke van neki.
Jakab azt mondja, hogy a mi egymással való érintkezésünkben a legnehezebb dolog a nyelv megszelídítése. A gonosz beszéd több kárt okozott már, mint a kések és a fegyverek. Megtanulni szeretettel szólni, mélységes tisztelettel az igazság iránt, és gondosan megvizsgálva szavainkat, mielőtt elhagyják ajkunkat, nos, ez igen nehéz dolog. Önuralmat igényel, és azt, hogy felülvizsgáljuk lényünk legmélyebbről fakadó indítékait.
Nyelvünk csak akkor kerül a szeretet és az igazság ellenőrzése alá, amikor a Szentlélek reánk száll. Ez az új erő, amely az első Pünkösdkor "tüzes nyelvek" képében jelentkezett.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése